با زهرا(س)

با زهرا(س), مى توان ديانت ناب را دريافت و فهم كرد و با اين دريافت و فهم زندگى كرد. با زهرا(س) مى توان از منظر دين و ديندارى پاك وسره, انسان را, زمان را و حيات را شناخت و به شعور رسيد و با اين شناخت و شعور به باور و ايمان و به حقيقت حيات و زندگى سرشار ايمانى و پاكيزه و رشد و رستگارى رسيد. زهرا رمز آزادى انسانى است با زهرا هم از منظر هستى شناختى و تكوينى اصلى آزادى انسانى توضيح مى گيرد و از جنبه تكوينى ممكن مى گردد و هم از منظر ارزشى و تشريعى ماهيت و چيستى آزادى و اختيار خلاق, تبيين مى شود و چگونگى و راه و شيوه عينيت يافتن آن, پيش اراده هاى انسانى, گذارده مى شود. اينگونه است كه زهرا(س) ـ همو كه ايمان و مذهب و زمان را آنگونه تفسير مى كند و آنگونه علت هستى شناختى و پايگاه ارزشى آزادى و اختيار خلاق را در اختيار مى گذارد ـ در برخورد با واقعيت نو به نو شونده اجتماعى, آن تحليلهاى عميق را دارد و با بينشى جامعه شناسانه و فيلسوفانه, با زبان قومش ديروز و امروز و آينده اسلام و مسلمانى را تصوير كرده و داورى مى كند.


ادامه مطلب


تاريخ : سه شنبه 12 مرداد 1395  | 04:02 ق.ظ | نویسنده : فاطمه رحمانی | نظرات 0

 

چارلز دانشجوی انگلیسی با طعنه به دوست و همکلاسی ایرانی اش همایون می گه :

چرا خانوماتون نمیتونن با مردا دست بدن یا لمسشون کنن  !؟؟

یعنی مردای ایرانی اینقدر کارنامه خرابی دارند و خودشون رو نمیتونن کنترل کنن؟؟

همایون لبخندی میزنه و میگه :

ملکه انگلستان میتونه با هر مردی دست بده ؟ و هر مردی می تونه ملکه انگلستان رو لمس کنه؟!

چارلز با عصبانیت می گه :

نه!

مگه ملکه فرد عادیه ؟!!

فقط افراد خاصی می تونن با ایشون دست بدن و در رابطه باشن!!!

همایون هم بی درنگ می گه :

خانوم های ایرونی همشون ملکه هستن!!!

 


ادامه مطلب


تاريخ : دوشنبه 11 مرداد 1395  | 01:39 ب.ظ | نویسنده : فاطمه رحمانی | نظرات 0

آیین تعزیه عاشورای حسینی در نوش‌آباد - کاشان

 

کرامت انسانى زن، در سایه عفاف او تامین می‌شود. حجاب نیز یکى از احکام دینى است که براى حفظ و پاکدامنى زن و نیز حفظ جامعه از آلودگی‌هاى اخلاقی تشریع شده است. نهضت عاشورا براى احیاى ارزش‌هاى دینی بود. در سایه آن حجاب و عفاف زن مسلمان نیز جایگاه خود را یافت و امام حسین علیه‌السلام و زینب کبرى و دودمان رسالت، چه با سخنانشان، چه با نحوه عمل خویش، یادآور این گوهر ناب گشتند. براى زنان، زینب کبرى و خاندان امام حسین علیه‌السلام الگوى حجاب و عفاف است. اینان در عین مشارکت در حماسه عظیم و اداى رسالت حساس و خطیر اجتماعی، متانت و عفاف را هم مراعات کردند و اسوه همگان شدند.


ادامه مطلب


تاريخ : جمعه 8 مرداد 1395  | 08:21 ب.ظ | نویسنده : فاطمه رحمانی | نظرات 0

 

پيامدهاي فرهنگي عقيدتي بدحجابي :

بطور كلي نوع و سبك پوشش و لباس به نحوه بيان گر اعتقادات و جهان نسبي افراد است . اساس هر انساني همچون پچمي است كه مذهب،‌ملت،‌سنت و فرهنگ اوست در بينش اسلامي و تمدنهاي شرقي انسان تنها در تن خلاصه نمي شود بلكه به مراتنب عرفاني و متعالي انسان نيز تأكيد شده است.

نكته:در رويكرد اسلامي انسان موجودي خداگونه و كمال جوست كه تنها هدفش لذت طلبي جسمي نيستن از پيامدهاي سوم بدحجابي و خودآرايي و بدحجابي بوجود آمدن عقيده و كينه شديد نسبت به دين و اعتقادات ديني و مذهبي است كه حجاب را براي زنان واجب دانسته و مشخص است كه هدف اصلي قدرتهاي استعماري و حكومتهاي وابسته به آنان بويژه در كشورهاي اسلامي از مقابله با حجاب و پوشش بانوان بوضوح روشن است.

پيامدهاي سياسي:

بي ترديد با به حاشيه راندان عفاف، حجاب و معيارها و ارزشهاي ملي، مذهبي تاريخي زنان بي حجاب به انسانهاي درجه دوم با رويكردي متأثر از احساس حقارت و خودكم بيني در برابر ره آمد فرهنگ بيگانه تبديل مي شود.

نكته:زنان و مرداني كه در اين چرخه گرفتار مي شوند به پشتيباني و حمايت مراجع و مجامعي مي پردازند كه اصل حجاب و پوشش و رعايت شئونات شرعي آن در ارتباط با افراد غير همجنس را از ذهن و زندگي جامعه حذف نموده و بي حجابي و روابط آزاد زن و مرد را به رسميت مي شناسد كه متأسفانه در جامعه به طور مشخص اروپا و آمريكا براي تثبيت و تحكيم موقعيت خود به تحقير مديران متوليان كشورهايي كه رعايت حجاب را قانوني مي دانند مي پردازد.

پيامدهاي رواني بدحجابي :

رقابت كاذب در جلب نظر و نگاه مردان بيمار دل نگراني و دلهره ناشي از مورد تأئيد قرار گرفتن يا قرار نگرفتن ديگران احساس حقارت و خود كم بيني و تلاش بيهوده در تسكين دردهاي روحي ناشي از آن، بيثباتي در انتخاب لباس ، كيف و كفش و وسايل آرايشي تنها بخشي از عوارض رواني رايج در بين زنان بدحجاب است. نقشهايي ناشي از تحريكات جنسي در گشاينده شدن التذاذ های بصري در كوچه و خيابان ، بلوغ زودرس باعث افزايش استرسهاي رواني شده كه از فعاليتهاي مي كاهد و فساد و ناهنجاريها مي افزايد.

نكته :تشديد روحيه تنوع طلبي جنسي شايع شدن بيماريهاي خودارزايي ، تجاوز جنسي توأم با خشونت، اعتياد به مواد مخدر و مشروبات الكلي به منظور تسكين كاذب به تشنجهاي ناشي از تحريكات جنسي از عوارض رواني بدحجابي به شمار مي رود.


ادامه مطلب


تاريخ : جمعه 8 مرداد 1395  | 12:14 ب.ظ | نویسنده : فاطمه رحمانی | نظرات 0

 

حجاب از نظر لغوي به معني «پرده» است – به منظور قرار دادن سدي ميان دو مرد «نازل شده » است، نه يك زن و مرد. پديداري حجاب مربوط به رويدادي است كه در سال پنجم هجري موجب نزول آيه 53 از سوره احزاب شد:

اي مومنان وارد حجره هاي پيامبر نشويد مگر آنكه اذن دهد و بر سر سفره طعامش دعوت كند. درآنحال هم نبايد زودتر از وقت آمده و بظروف غذا چشم انتظار گشاييد بلكه موقعي كه دعوت شده‌ايد بياييد و چون غذا تناول كرديد زود متفرق شويد نه آنجا براي سرگرمي و انس بسخن راني پردازيد كه اينكار پيغمبر را آزار ميدهد و او بشما از شرم اظهار نميدارد ولي خدا از گفتن حق شرم نمي كند و هرگاه از زنان رسول متاعي ميطلبيد از پس پرده طلبيد كه اين كارتان براي آنكه دلهاي شما و آنها پاك بماند بهتر است و نبايد هرگز رسول خدا را ( در حيات) بيازاريد و هرگز پس از وفات او با همسرانش ازدواج مكنيد. اين كار نزد خدا (گناهي) بسيار بزرگ است.

آيه حجاب در حجله خواب شب عروسي محمد با زينب دختر حجش و براي حفظ خلوت و مانع ورود فرد سوم «نازل شده» - اين فرد انس بن مالك يكي از اصحاب پيامبر بود. طبري، در كتاب خود توضيحات انس را اينگونه ذكر كرده است:

 پيامبر با زينب، دختر حجش، عقد كرده بود. قرار شده بود من عده‌اي را براي شام دعوت كنم. عده زيادي آمدند. آنها شام خوردند…پس از مدتي پيامبر گفت:«به مهماني خاتمه بده». زينب در گوشه اتاق نشسته بود. او زن زيبايي بود. پاسي از شب گذشته بود و همه مهمانان بجز سه نفر كه هنوز نشسته و مشغول گفت و گو بودند، آنجا را ترك كرده بودند. پيامبر كه ناراحت شده بود اتاق را ترك كرد، به اتاق عايشه رفت و با او سلام و احوالپرسي كرد. عايشه از او پرسيد:«همسر جديد شما چطور است؟»او به اتاق همه همسرانش به همين ترتيب سر زد و دوباره به اتاق زينب برگشت. درآنجا ديد كه آن سه نفر هنوز مشغول صحبت هستند. پيامبر (ص) بسيار مودب و خوددار بود. وي به سرعت آنجا را ترك كرد و دوباره به اتاق عايشه رفت. سرانجام، بخاطر نمي‌آورم توسط من يا فرد ديگري به پيامبر (ص) گفته شد كه آن سه نفر بالاخره آنجا را ترك كردند. آن حضرت به اتاق زينب برگشت. يك پا را در اتاق گذاشت و پاي ديگرش را بيرون نگهداشت و در اين حالت پرده‌اي ميان خود و من كشيد. آيهحجاب در اين لحظه نازل شد.

 

يك رويداد نسبتا كوچك – يعني ترك كمي ديرتر از موقع محل مهماني شام توسط عده‌اي مهمان- موجب عصبانيت محمد و عكس العمل سريع خداوند گشت. البته اين آيه تنها آيه مرتبط با حجاب زنان در قرآن نيست ولي نخستين آن و يكي از محكم‌ترين مستندات فقها براي اثبات لزوم حجاب زنان مسلمان بشمار ميرود.    شايد اگر آن سه مهمان پرچانه زودتر خانه محمد را ترك كرده بودند داستان حجاب در دين اسلام متفاوت از اكنون بود! 

 ۱- قرآن كريم، ترجمه الهي قمشه‌اي، انتشارات طلوع، سوره احزاب، آيه 53

 ۲-طبري، تفسير، دارالمعرفه، ج22، ص 26.


ادامه مطلب


تاريخ : جمعه 8 مرداد 1395  | 12:05 ب.ظ | نویسنده : فاطمه رحمانی | نظرات 0

 حجاب برتر

حجاب منحصر در چادر و حتى مانتو نيست، بلكه هر لباسى كه غير از وجه و كفين (دست‏ها تا مچ) را بپوشاند و موجب تحريك و جلب توجه نامحرم نگردد كافى است ولى بايد توجه داشت كه همان طور كه بقيه واجبات داراى مراتب مختلفى می‏باشند حجاب نيز داراى مراتب خوب، متوسط و خوب‏تر است و چادر حجاب برتر بانوان محسوب میگردد.

 

در اين جا چند نكته وجود دارد كه براى روشن شدن آنها بايد ديد اساساً فلسفه حجاب چيست؟ حجاب دو فلسفه اساسى دارد كه با يكديگر ارتباط تام دارند:

۱) مصونيت زن در برابر طمع‏ورزى‏هاى هوس‏بازان.

 

2) پيشگيرى از تحريكات شهوانى خارج از ضوابط و هنجارهاى الهى و تأمين سلامت و بهداشت معنوى جامعه.

 

Image result for ‫ادامه‬‎


ادامه مطلب


تاريخ : دوشنبه 4 مرداد 1395  | 12:06 ب.ظ | نویسنده : فاطمه رحمانی | نظرات 0

Like Zahra

 

«حیا»، رشحه اى از شرم والاى اوست، «عفاف»، قطره اى از دریاى مواج خصال شایسته اوست، «کمال»، سر بر آستان او مى ساید، «ادب»، درس از مکتب او مى گیرد، «حجاب»، از فاطمه آبرو دارد، «عبادت»، انیس شبانه روزى فاطمه است، فاطمه، «کوثر» است، و فیض جوشان این کوثر، تا دامنه قیامت، همواره جارى است ونیکى و خیر، خود را مدیونِ این دریاى کرم و ابر کرامت مى داند.

Image result for ‫ادامه‬‎


ادامه مطلب


تاريخ : دوشنبه 4 مرداد 1395  | 01:43 ق.ظ | نویسنده : فاطمه رحمانی | نظرات 0

 

پیامبر اکرم(ص) در موارد گوناگون و به مناسبتهای مختلف و با تعابیر متفاوت مقام و عظمت فاطمه(س) را ستوده است. آن حضرت که خود مربی فاطمه(س) بوده و در پرورش جنبه های وجودی او بزرگترین نقش را داشته است، بهتر از هر کس می تواند درباره وی و ویژگی های والایش سخن بگوید. بنابراین، شایسته است برخی سخنان گوهربار پیامبر(ص) را که در شأن و عظمت آن بانوی بزرگ بیان شده، مرور نماییم.

فاطمه، برترین زنان عالم است؛ پیامبر اکرم(ص) در مناسبتهای بسیار فرمود: فاطمه(س) بهترینِ زنان جهان است. روزی علی و فاطمه و حسن و حسین(ع) در محضر پیامبر(ص) بودند، که آن حضرت فرمود: پروردگارا! تو خود می دانی اینان اهل بیت و گرامی ترین انسانها نزد من هستند؛ پس دوست بدار کسانی که اینها را دوست می دارند و دشمن بدار کسانی که اینان را دشمن می دارند .. . و کمک کن کسانی را که به اینها کمک می کنند و آنان را از هر ناپاکی، پاک گردان و آنان را از هر گناهی در امان بدار؛ آن گاه، فرمود: یا علی! تو امام امت و جانشین من هستی، که مومنان را به سوی بهشت هدایت می کنی و گویا می بینم دخترم «فاطمه» در حالی که بر اسبی از نور سوار است و فرشتگان زیادی اطراف اویند، وارد صحنه قیامت می شود، و زنان مؤمن امتم را به بهشت سوق می دهد. پس هر زنی که در شبانه روز نماز بخواند و روزه به جا آورد و حج کند و زکات مالش را بپردازد و از شوهرش اطاعت کند و بعد از من، ولایت «علی» را بپذیرد، با شفاعت دخترم فاطمه وارد بهشت می شود؛ او سرور زنان جهان است. سؤال شد، آیا فاطمه(س) سرور زنان این جهان است؟ فرمود: مریم دختر عمران، بانوی زنان زمان خود بود؛ ولی، فاطمه(س) سرور همه زنان جهان از اولین و آخرین است. او هنگامی که در محراب عبادت می ایستد، هفتادهزار فرشته از فرشتگان مقرّب الهی بر او سلام گفته و همان ندایی را که به مریم می گفتند، او را نیز مورد خطاب قرار داده و می گویند: «ان الله اصطفاکِ و طهرّکِ و اصطفاکِ علی نساء العالمین؛ همانا خداوند تو را برگزید و پاکیزه گردانید و در میان زنان جهان تو را برتری داد.»


ادامه مطلب


تاريخ : چهارشنبه 23 تیر 1395  | 01:12 ب.ظ | نویسنده : فاطمه رحمانی | نظرات 0

 

 

روز 21 تير ماه به مناسبت يادآوري شهادت مروه شرويني در دادگاه آلمان که بيرحمانه به دست يکي از نژاد پرستان آلماني در دفاع از حق خويش به شهادت رسيد؛روز عفا ف وحجاب نام گذاري شد.از اين روي مناسب است  نگاهي به عفاف وحجاب داشته باشيم.

عفاف و حجاب دو ارزش  اخلاقي در جامعه بشري بويژه جوامع اسلامي است كه همواره در كنار هم و گاه به جاي هم به كار رفته‌اند. با توجه به معاني ذكر شده، حجاب يك امر ظاهري و بيروني است؛ يعني در حقيقت پوشش ظاهري افراد، بويژه زنان را حجاب مي‌گويند. اما «عفاف وحيا» ، يك حالت دروني است كه انسان را از گناه وحرام باز مي‌دارد و آثار آن در گفتار و كردار انسان نمود پيدا مي‌كند. «حجاب» در حقيقت همان نمود «عفاف» در نوع پوشش است.


ادامه مطلب


تاريخ : دوشنبه 21 تیر 1395  | 06:11 ب.ظ | نویسنده : فاطمه رحمانی | نظرات 0

تعداد کل صفحات : 13 :: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >